Informacje dla dziennikarzy

ZUT w Partnerstwie na rzecz dostępności 14.11.2019 09:49

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie dołączył do programu Partnerstwa na rzecz dostępności. Dokument podpisała w Warszawie Anna Czekalska, koordynator ds. stron internetowych, administrator serwisu zut.edu.pl. To kolejny krok w stronę likwidowania barier w przestrzeni naszej uczelni.

ZUT jest kolejnym sygnatariuszem programu Dostępność Plus. Nasza uczelnia dołączyła do 170 podmiotów z różnych branż i środowisk, które zadeklarowały działania w kierunku likwidowania barier. Program ten wspiera takie obszary, jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Partnerstwo na rzecz dostępności to nasze wspólne zobowiązanie do działania na rzecz wszystkich osób o szczególnych potrzebach. Cieszę się, że jesteście z nami – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak podczas uroczystości podpisania dokumentu przez kolejnych partnerów, która odbyła się 13 listopada br. w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. 

Sygnatariusze dokumentu zadeklarowali, że będą kierować się ideą dostępności i równego traktowania oraz wspólnie dążyć do wyrównania szans i dostępu wszystkich obywateli do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu, informacji i środków komunikacji.

Niezwykle istotną kwestią dla osób o obniżonej sprawności jest dostęp do informacji. Strona internetowa zut.edu.pl przystosowana jest dla osób niewidzących i niesłyszących za co wielokrotnie była już nagradzana.

Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab. Zastosowano „skip linki” – szybkie przejście do wybranych elementów strony. Nawigacja strony przyjazna jest dla osób niewidomych dzięki poprawnym tytułom podstron, porządkującej funkcji nagłówków oraz innym udogodnieniom wprowadzonym pod kątem czytników ekranów. Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych i niedowidzących. W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza – powiedziała Anna Czekalska.

Po raz ostatni strona internetowa zut.edu.pl została nagrodzona w czerwcu br. w 10. edycji konkursu "Strona Internetowa bez Barier", w którym otrzymała prestiżowe wyróżnienie.