Podpisane porozumienie zakłada wspólne działania na rzecz wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wzajemnej współpracy w zakresie usług naukowo-badawczych. Kurs dokształcający pracowników Grupy Azoty Polyolefins S.A. potrwa do końca lipca. Zajęcia praktyczne oraz wykłady odbywać się będą na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej w Katedrze Inżynierii Polimerów i Biomateriałów, w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Katedrze Chemii Organicznej i Chemii Fizycznej oraz na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych.
Główną gałęzią gospodarki województwa zachodniopomorskiego jest przemysł chemiczny, a w strukturach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znajduje się z najwyższą kategorią naukową Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej. Jesteśmy wiodącą
w Polsce pod względem innowacyjności i ilości patentów uczelnią wyższą, która kształci wysoko wyspecjalizowane kadry dla rozwijającego się sektora przemysłu chemicznego. Nasz uniwersytet został doceniony, co poskutkowało pojawieniem się ZUT -u na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej i przyznaniem dużych środków finansowych – powiedział rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel.
Dodał, że absolwenci uczelni z powodzeniem zasilają kadry inżynierskie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, rafineryjnym i energetycznym między innymi kadry Grupy Azoty S.A. i Grupy Polyolefins S.A w Policach.
Podpisana umowa ma przynieść korzyści obu stronom. Kadra pracownicza spółki otrzyma przede wszystkim dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają naukowcy ZUT-u. Kurs będzie dot. głównie tematyki związanej z wytwarzaniem i przetwórstwem polimerów, które będą stanowić główny produkt firmy GA Polyolefins S.A. Wykłady oraz laboratoria poprowadzą wybitni specjaliści ZUT-u w tej dziedzinie, między innymi: prof. Mirosława El Fray, prof. Artur Bartkowiak, prof. Rafał Rakoczy czy prof. Jacek Sośnicki.
Podpisanie umowy to kolejny krok współpracy zainicjowanej w 2018 roku, pomiędzy Grupą Azoty Polyolefins a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym - mówi dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. Dodał, że budowanie partnerstw i synergii pomiędzy jednostkami naukowymi a biznesem, sprzyja budowaniu kompetencji, rozwojowi przemysłu i nowoczesnych technologii.
Spersonalizowana oferta szkoleń dla naszych pracowników, przygotowana przez kadrę naukowąZUT-u, pozwoli nam w jeszcze większym zakresie sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki, której podstawą jest współdziałanie międzysektorowe - powiedział dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A.
Porozumienie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu i pokazuje, że ZUT w dynamiczny sposób reaguje na potrzeby największego partnera przemysłowego Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
Kurs dokształcający ma przypomnieć, odświeżyć oraz pogłębić wiedzę przyszłych pracowników pracujących w GA Polyolefins S.A. Część uczestników kursu to nasi absolwenci (głównie kierunków inżynieria chemiczna i procesowa oraz technologia chemiczna). Dla nich to jest pogłębienie wiadomości wyniesionych ze studiów. Ten fakt podkreśla również to, że kształcimy kadry dla przemysłu, które znalazły pracę w nowoczesnej firmie – mówi prof. Rafała Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
Porozumienie o współpracy podpisano w piątek 18 czerwca 2021 r. Sygnowali je ze strony uczelni: prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz ze strony Grupy Azoty Polyolefins S.A. dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. oraz dr Marek Czyż, wiceprezes Grupy Azoty Polyolefins S.A.
Fot. Aurelia Kołodziej.