Kierunki ścisłe, informatyczne, technologiczne – będą stanowić o naszej przyszłości – zaznaczył podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.
65 stypendystów wyłoniono, spośród 300 studentów z całej Polski zgłoszonych do Jubileuszowego Programu Stypendialnego 65 na 65. Każdy z wyróżnionych otrzyma w comiesięcznych transzach łącznie 18 tysięcy złotych. Patronat honorowy nad programem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Oprócz stypendiów dla nagrodzonych studentów przewidziano udział w projektach edukacyjnych. Dodatkowo 10 uczestników programu otrzyma ofertę 3-miesięcznego stażu w Totalizatorze Sportowym.
Stypendia wręczono 65 wybitnym, młodym, uzdolnionym, pełnym pasji ludziom – czytamy w komunikacie na stronie Fundacji.
Wśród stypendystów znaleźli się studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie: Michał Cichowicz i Rafał Pstrokoński studiujący na Wydziale Elektrycznym oraz Jakub Więckowski i Kacper Pomorski z Wydziału Informatyki.
Michał Cichowicz studiuje na drugim stopniu elektrotechnikę (Wydział Elektryczny). Istotne jest dla niego zdobycie wiedzy o maszynach i układach elektrycznych. Będę mógł wykorzystać ją w praktyce podczas realizacji celu, do którego zmierzam, czyli projektowania maszyn/robotów medycznych – powiedział Michał Cichowicz.
Michał w trakcie studiów brał udział w wymianie studenckiej, konferencjach naukowych i sympozjach, startował w konkursach i olimpiadach, uczestniczył w pracach kół naukowych i projektach badawczych. Jest autorem i współautorem kilku publikacji oraz projektów technologicznych. Przyznane stypendium pomoże mu w dalszym rozwoju kariery naukowej.
W przyszłości planuję odbyć studia doktoranckie w Szkole Doktorskiej ZUT, dzięki czemu mógłbym kształcić młode osoby w naszym kraju, a także motywować je do działania i realizacji swoich celów, pragnień, marzeń oraz pomóc im w rozwoju. Chciałbym również osiągnąć swój cel i kiedyś otworzyć własną firmę zajmującą się budową i projektowaniem maszyn medycznych – mówi Michał Cichowicz.
Do działania motywuje mnie chęć samodoskonalenia, możliwość uzyskiwania wysokich szczebli w karierze naukowej i zawodowej, rozmowy z ludźmi, którzy wiele w życiu osiągnęli, a także doping ze strony rodziny i przyjaciół – dodał.
Jakub Więckowski studiuje na drugim stopniu informatykę (Wydział Informatyki). Będąc w liceum, informatyka wydawała mu się dziedziną, w której będzie mógł zdobyć nowe doświadczenie.
Znaczenie tej branży rośnie z każdym rokiem, a zakres tematów, jakie obejmuje jest większe, niż można się tego spodziewać. Informatyka jest obecna praktycznie w każdej dziedzinie życia, dlatego zdecydowałem się wybrać ten kierunek studiów, ze względu na chęć zrozumienia zasady działania mechanizmów dzisiejszego świata – mówi Jakub Więckowski.
Jakub Więckowski ma na swoim koncie imponujące osiągnięcia naukowe i sportowe. Wygłosił siedem referatów podczas międzynarodowych konferencji informatycznych, jest autorem/współautorem ponad 19 artykułów naukowych, prowadził prace badawczo-rozwojowe między innymi z zakresu inteligentnego wspomagania decyzji. Dodatkowo odnosi znaczące sukcesy w pływaniu. Środki uzyskane ze stypendium chciałby przeznaczyć na sprzęt komputerowy.
W dziedzinie informatyki, maszyna obliczeniowa jest podstawowym elementem pracy, służącym do przeprowadzania badań i eksperymentów. W związku z realizowanymi zadaniami w kierunku rozwoju działalności naukowej i badawczej, sprzęt komputerowy o pożądanych parametrach pozwoli mi na podejmowanie dalszych działań umożliwiających rozwój w tym kierunku – mówi Jakub Więckowski, student informatyki.
Po zakończeniu studiów magisterskich, chciałby udać się do Szkoły Doktorskiej ZUT.
Moim celem jest prowadzenie badań w kierunku rozwoju wielokryterialnych metod podejmowania decyzji i metod wyznaczania wag kryteriów w problemach wielokryterialnych. Idąc do Szkoły Doktorskiej, będę miał możliwość poszerzania swoich osiągnięć w zakresie działalności naukowej. Po zakończeniu procesu studiowania, chciałbym łączyć pracę na uczelni, tworzenie publikacji naukowych w wybranym przeze mnie obszarze oraz badanie możliwości wykorzystania uczenia maszynowego w sporcie – powiedział Jakub Więckowski.
Osiąganie sukcesów w obszarze sportu i nauki są dla mnie bardzo cenne. Chęć samodoskonalenia, otrzymywane wyróżnienia, nagrody, stypendia i medale pokazują mi, że to co robię nie idzie na marne, a podejmowane przeze mnie działania idą w dobrym kierunku - dodał.
Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej realizuje wiele programów skierowanych do różnych grup społecznych, przede wszystkim do młodzieży i dzieci. Projekty Fundacji realizowane są ze środków pozyskanych od fundatora – Totalizatora Sportowego, a także dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Szczegółowe informacje na temat Jubileuszowego Programu Stypendialnego 65 na 65 znajdują się na stronie.
Na zdjęciu Rafał Pstrokoński i Michał Cichowicz, Wydział Elektryczny.