Nasza uczelnia jest jedną z 31 instytucji, które otrzymały środki na staże badawcze przyznane w ramach 5. edycji programu Ulam NAWA. Stypendium na badania w polskich ośrodkach dające zagranicznym naukowcom możliwość współpracy z polskimi badaczami i ekspertami otrzyma aż 61 osób pochodzących z 24 krajów.
Program Ulam NAWA pozwala na przyjazdy do Polski naukowców posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnić mają potencjał polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich działalności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę.
W ramach programu Ulam NAWA możliwe są przyjazdy, których celem jest prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego lub pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej. Jako uzupełnienie powyższych aktywności, przyjazd może obejmować również prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Dr. Mohamed Sayed Hasanin jest naukowcem i doświadczonym wykładowcą (Associated Professor) w National Research Center w Gizie (Cellulose and Paper Department, Chemical Industries Institute) oraz w Port Said University (Faculty of Engineering, Chemical Engineering Department). Do obszarów zainteresowań badawczych prof. Hasanina należą: biotechnologia makrocząsteczek, zastosowanie i inżynieria biomateriałów, badania nad celulozą oraz właściwości antybakteryjne substancji.
Profesor Hasanin już wcześniej gościł z wykładami w Polsce. W Katedrze Inżynierii Polimerów i Biomateriałów WTiICh ZUT będzie realizował projekt pt. „Sustainable nanostructured drug delivery system-based potato peel waste for drug formulations”. Opiekunem projektu jest prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray. Projekt potrwa dwa lata i uzyskał dofinansowanie w kwocie 257 000,00 PLN.
fot. archiwum prywatne prof. M. Hasanina