Informacje dla dziennikarzy

Serowarskie warsztaty w zwierzętarni 28.10.2021 10:41

W ramach seminarium „Żywność-Żywienie-Profilaktyka”, którego organizatorem był komitet główny Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT zorganizował warsztaty serowarskie dla ponad 40 nauczycieli z Nowego Targu, Dębicy, Rzeszowa, Warszawy, Wałbrzycha, Poznania, Koszalina oraz Piły.

 

Nauczyciele biologii i przedmiotów zawodowych z zakresu technologii żywności spróbowali serów z mleka krowiego, owczego, koziego, dżemów oraz powideł pochodzących z ekologicznego gospodarstwa pani Edyty Szczupak.

Dodatkowo do degustacji podano marwicki pasztet z królików, który powstaje w oparciu o rodzinną recepturę pana Norberta Dobosiewicza z wykorzystaniem tradycyjnych (ręcznych) metod wytwarzania.

Nauczyciele zaproszeni do naszej uczelnianej zwierzętarni dowiedzieli się również na co należy zwrócić uwagę przy wyrobie różnych gatunków serów oraz jak duży udział mogą mieć zwierzęta w profilaktyce nadciśnienia tętniczego. Wykład w temacie interdyscyplinarnego wspomagania leczenia nadciśnienia tętniczego poprowadziły: właścicielka gospodarstwa ekologicznego Frykas z Marwic mgr Edyta Szczupak, prof. Małgorzata Szewczuk oraz prof. Katarzyna Janda-Milczarek z PUM w Szczecinie. 

Uczestnicy seminarium  zwiedzili również zwierzętarnię, którą zamieszkują owce rasy pomorskiej, emu, kolorowy drób ozdobny, gołębie.
Oczywiście nie obyło się bez karmienia, dotykania i głaskania zwierząt.