Informacje dla dziennikarzy

Nowi Prorektorzy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 12.06.2024 14:24

Profesor Arkadiusz Terman, rektor elekt, poinformował o wybranych przez siebie osobach, które przez najbliższe lata będą współrządzić naszym Uniwersytetem.

Oto one:

1. Dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT - prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni

Od 2005 roku pracownik Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, na co dzień zajmuje się naukowo i dydaktycznie zagadnieniami modelowania i metamodelowania oraz symulacji komputerowej systemów cyberfizycznych, jak również projektowania systemów bezpiecznych funkcjonalnie w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym. Od 1997 roku (pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku automatyka i robotyka) związany z zagadnieniami programowania sterowników PLC/PAC, cyfrowych serwonapędów obrabiarek do metalu sterowanych numerycznie, projektowaniem systemów z zastosowaniem modeli oraz inżynierią systemów (MBSE/MBD). Od roku 2012 doktor habilitowany nauk technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika. W latach 2008 – 2010 wraz z redakcją Control Engineering Polska prowadził badania rozwijającego się wówczas rynku PLC w Polsce. Prace poświęcone systemom sterowania obrabiarek CNC o otwartej architekturze, diagnostyce maszyn oraz hybrydowym systemom sterowania zostały wydane w chińskiej oraz amerykańskiej edycji czasopisma Control Engineering.

Od roku 2019 pełni funkcję prorektora do spraw organizacji i rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W latach 2006 – 2024 autor i współautor ponad 50 aplikacji o projekty badawcze badawczo-rozwojowe wdrożeniowe z obszaru wysokich technologii, finansowanych ze środków 7PR UE, MNiSW, NCN, NCBiR (POIR, PBS) oraz RPO WZP. Kierownik 5 projektów, których wyniki zostały wdrożone w przemyśle, główny wykonawca i kierownik merytoryczny kolejnych 14 projektów. Kierownik trzech projektów POKL, POWER związanych z zamawianiem kształcenia technicznego na uczelniach oraz restrukturyzacją uczelni w obszarze technologii cyfrowych i zarządzania. Koordynator merytoryczny wdrożenia Zintegrowanego Systemu Informatycznego klasy ERP/EOD w ZUT.

Od roku 2023 Koordynator i Członek Komitetu Sterującego Europejskiego Huba Innowacji Cyfrowych HPC4Poland w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie (konsorcjum 16 Partnerów). Ekspert w dziedzinie standaryzacji i normalizacji w kontekście Przemysłu 4.0, nowych modeli biznesowych, oprogramowania do prototypowania i wprowadzania produktów na rynek. Trener doradców metody ADMA. Doradca i audytor metody ADMA.

 

 

2. Prof. dr hab. inż. Karol Fijałkowski – prorektor ds. nauki

Profesor Fijałkowski jest absolwentem Akademii Rolniczej w Szczecinie (magisterium, 2004 r.) oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (doktorat, 2010 r.). Habilitację w dziedzinie nauk biologicznych i dyscyplinie naukowej biotechnologia uzyskał w 2016 r. na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. W dniu 4 sierpnia 2023 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej został nadany mu tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dwóch dyscyplinach naukowych, biologia oraz biotechnologia.

W latach 2015-2017 był członkiem V kadencji Rady Młodych Naukowców, organu doradczego MNiSW. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana do spraw nauki i współpracy WBiHZ. Aktualnie jest prodziekanem do spraw organizacji i rozwoju oraz kierownikiem Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii WBiHZ. Od 2019 r. jest również członkiem dwóch Rad Dyscyplin, Inżynieria Materiałowa oraz Zootechnika i Rybactwo.

Jest autorem ponad 80 prac opublikowanych w czasopismach indeksowanych w bazie JCR oraz 20 patentów. Był kierownikiem oraz wykonawcą w projektach finansowanych przez NCBiR, NCN, MNiSW, Enterprise Ireland oraz w ramach RPO WZ. Był także dwukrotnym laureatem „Zachodniopomorskiego Nobla”, w tym w dziedzinie nauk rolniczych oraz w dziedzinie nauk technicznych, a także laureatem stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Odbył kilkanaście długo - i krótkoterminowych staży zagranicznych m.in na uniwersytetach w Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii, Rumunii, USA oraz na Litwie i Węgrzech. Był promotorem lub promotorem pomocniczym w sześciu rozprawach doktorskich zakończonych obroną, w tym jednej wykonywanej w ramach programu MNiSW „Doktorat wdrożeniowy”.

 

 

3. Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Telesiński – prorektor ds. studenckich

Absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie kierunku ochrona środowiska oraz Uniwersytetu Szczecińskiego kierunku matematyka. W roku 2006 uzyskał stopień doktora, w 2013 stopień doktora habilitowanego, a w 2019 tytuł profesora nauk rolniczych. W latach 2012-2020 pełnił funkcję prodziekana, a w kadencji 2020-2024 jest dziekanem Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. W latach 2020-2023 pełnił również funkcję kierownika Katedry Bioinżynierii. Od roku 2016 jest członkiem Senatu ZUT. Jest również członkiem Rady Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Tematyka badań prowadzonych przez profesora obejmuje głównie oddziaływanie ksenobiotyków na przemiany biochemiczne zachodzące w glebie oraz roślinach uprawnych. Był promotorem w dwóch zakończonych przewodach doktorskich. Należy do Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych.

 

 

4. Dr inż. Piotr Piela – prorektor ds. kształcenia

Od 2020 r. dr inż. Piela jest prorektorem ds. kształcenia oraz przewodniczącym Rady ds. kształcenia w ZUT. W latach 2012-2020 był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Informatyki.

Senator ZUT w kadencji 2012-2016 oraz 2016-2020 – z wyboru. Przewodniczący Senackiej Komisji do spraw Dydaktyki w latach 2016-2020. Pełnomocnik Rektora do spraw jakości kształcenia w latach 2016-2020. Przewodniczący Uczelnianej Komisji do spraw Jakości Kształcenia na kadencję 2016-2020. Odpowiedzialny za reorganizację Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia oraz procesu ankietyzacji prowadzonej w ZUT (wprowadzenie elektronicznych ankiet). Członek Rady do spraw kształcenia w ZUT (2019 – 2020).

Jest członkiem zespołu do spraw kształcenia studentów w ramach komisji rektorskiej ds. wdrożenia ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także członkiem zespołu do realizacji projektu pn. „ZUT 2.0 Nowoczesny Zintegrowany Uniwersytet” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, lider Zadania 1 – Unowocześnienie programów nauczania na I i II stopniu studiów.

W latach 2012 – 2016 był członkiem Senackiej Komisji do spraw dydaktyki (2012-2016) zaangażowanym we wdrażanie nowego systemu informatycznego do kompleksowej obsługi uczelni oraz w dostosowanie procesów dydaktycznych do nowych wymagań.

Główny obszar działalności naukowej i dydaktycznej dra inżyniera Pieli powiązany jest z metodami modelowania, symulacji i identyfikacji systemów, sposobami redukcji wymiarowości opracowanych modeli jak również obliczeniami numerycznymi.