Informacje dla dziennikarzy

Nominacja profesorska dr hab. inż. Agnieszki Tórz 15.04.2024 14:19

18 marca 2024 r. dr hab. inż. Agnieszka Tórz otrzymała oficjalnie tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo. W pierwszym kwartale 2024 r. nominacje profesorskie nadano ośmiu naukowcom ZUT. Pięcioro z nich to profesorowie nauk rolniczych.


Prof. dr hab. inż. Agnieszka Tórz jest absolwentką Wydziału Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Szczecinie. W roku 1998 uzyskała stopień doktora nauk rolniczych w dyscyplinie rybactwo, od  2008 jest doktorem habilitowanym nauk rolniczych również w dyscyplinie rybactwo, a od 18 marca 2024 roku profesorem nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo. Na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa pracuje od 1996 roku, obecnie w Katedrze Bioinżynierii Środowiska Wodnego i Akwakultury.

Zainteresowania naukowe prof. Agnieszki Tórz przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego ukierunkowane były przede wszystkim na ocenę warunków hydrochemicznych wód powierzchniowych wraz z procesami, kształtującymi warunki abiotyczne środowisk wodnych. W tym okresie skupiła się na wodach odrzańskich między innymi określając wpływ człowieka na jakość tych wód. Analizowała również poziom trofii i podatność na degradację jezior Pomorza Zachodniego. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego zainteresowała się wpływem środowiska abiotycznego na ichtiofaunę. W ostatnich latach podjęła badania związane z możliwością wykorzystania hydroponiki w intensywnej akwakulturze poprzez testowanie zintegrowanych systemów akwakultury multitroficznej.

Profesor Tórz jest autorem lub współautorem ponad 100 oryginalnych prac naukowych, brała również czynny udział w licznych konferencjach naukowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, co zaowocowało powstaniem szeregu doniesień i komunikatów. Była przewodniczącą lub członkiem w 6 komisjach doktorskich, recenzowała dwie rozprawy habilitacyjne, była również recenzentem dorobku naukowego w przewodzie habilitacyjnym. Wypromowała dwóch doktorantów oraz wielu magistrów i inżynierów.

Prowadzi współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, między innymi:  Portuguese Institute for the Sea and Atmosphere (IPMA) Division of Aquaculture, Lisboa, Portugal, Interdisciplinary Centre of Marine and Environmental Research (CIIMAR), University of Porto, Portugal, ANFACO CECOPESCA - Ctra. Colexio Universitario, Vigo, Spain, Institute of Oceanography and Fisheries, Split, Croatia. Współrealizowała szereg projektów naukowych finansowanych w ramach funduszy unijnych, w tym i w ramach programu HORYZONT 2020. Nie unika współpracy z otoczeniem gospodarczym np. aktywna współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Ryb Łososiowatych w Lęborku.

W trakcie pracy na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa pełniła szereg funkcji organizacyjnych; była dziekanem wydziału w latach 2012 – 2020 roku, prodziekanem w latach 2002-2012 czy członkiem senatu Akademii Rolniczej oraz senatu ZUT.

Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącej Rady Naukowej Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, jest członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Limnologicznego.

Prywatnie lubi czytać książki i podróżować.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT