Działania, które realizowane są w ramach przedsięwzięcia mają przyczynić się do zmiany niepokojących postaw społecznych oraz wesprzeć osiągnięcie odpowiedniego poziomu wyszczepialności populacji poprzez:
- szerzenie zweryfikowanej, merytorycznej wiedzy o szczepieniach przeciw COVID-19;
- edukowanie na temat zastosowania innowacyjnych technologii w szczepieniach przeciw COVID-19;
- dostarczanie sprawdzonych informacji na temat zagadnienia przedstawicielom środowiska medycznego, mediom oraz całemu społeczeństwu;
- wspieranie wszystkich działań zmierzających do świadomego poddania się szczepieniu jak największej części społeczeństwa.
Na stronie naukaprzeciwpandemii.pl dostępna jest "Biała Księga", w której zawarte są treści pomocne dla środowiska lekarskiego, mediów i ogółu społeczeństwa.
"Biała Księga to źródło wiedzy dla osób, które poszukują popartej wiedzą medyczną faktów na temat szczepień przeciw COVID-19 oraz typów stosowanych szczepionek. Publikacja to pierwszy, tak kompleksowy dokument, przygotowany przez przedstawicieli nauki i medycyny praktycznej na rzecz edukacji i szerzenia rzetelnej informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19" - czytamy na stronie projektu.
Do udziału w inicjatywie "Nauka przeciw pandemii" włączyło się wiele jednostek naukowych i ośrodków medycznych, m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Fundacja Razem w Chorobie czy Naczelna Izba Lekarska. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego.
15 stycznia br. uruchomiona zostanie Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli rozpoczęcie masowych szczepień osób z grupy pierwszej.