Stypendiami ministra edukacji i nauki zostali uhonorowani młodzi naukowcy prowadzący innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości, posiadający imponujące osiągnięcia naukowe. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1897 wniosków o przyznanie stypendium, z czego 1835 spełniło warunki formalne i zostało poddane ocenie przez zespół doradczy metodą punktową - w ramach poszczególnych dziedzin nauki i sztuki, tak aby stypendia mogły trafić do naukowców z różnorodnych środowisk naukowych.
Stypendia otrzymują osoby, które w dniu podjęcia przez ministra decyzji o przyznaniu tego świadczenia posiadają status młodego naukowca - są doktorantami lub nauczycielami akademickimi i nie posiadają stopnia doktora albo posiadają stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i są zatrudnione w podmiotach, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Młodzi naukowcy, którzy otrzymują wsparcie z ministerstwa rzeczywiście pochodzą niemal z każdego miejsca w Polsce, z każdego ośrodka akademickiego. 217 wybitnych młodych naukowców. 42 mln zł przeznaczamy na wsparcie dla państwa, bo ocena dokonana przez zespół ekspertów spowodowała, że to właśnie w tych młodych naukowcach pokładamy wielkie nadzieje na przyszłość polskiej nauki – powiedział Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki.
Minister Czarnek poinformował, że najlepsi z najlepszych polskich naukowców, będą otrzymywać 5390 zł miesięcznie przez trzy lata. Dodał, że brano pod uwagę wiele kryteriów, m.in. aktywność związaną z publikowaniem.
Wśród laureatów jest sześciu młodych naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie:
· dr inż. Agnieszka Maria Wanag (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT)
· dr inż. Karolina Maria Wenelska (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT)
· dr inż. Adrian Augustyniak (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT)
· dr inż. Maciej Konopacki (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT)
· dr inż. Kacper Marceli Szymański (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT)
· mgr inż. Tomasz Jacek Idzik (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT)
Niezmiernie się cieszę, że otrzymałem stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców i że mogę znaleźć się w tak znamienitym gronie koleżanek i kolegów, którzy otrzymali w tym roku to samo wyróżnienie. Stypendium MEiN jest potwierdzeniem, że obrana tematyka badawcza i dotychczasowe osiągnięcia idą w dobrym kierunku i warto je dalej rozwijać. W życiu młodego naukowca docenienie badań przez szanowanych ekspertów jest niezwykle budujące i daje motywację do dalszej pracy - mówi dr inż. Adrian Augustyniak z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
Dodał, że dzięki otrzymanemu stypendium będzie mógł kontynuować prowadzone badania bez obaw o aktualną sytuację finansową. Część przyznanych środków przeznaczy na autorozwój, w tym uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach i kursy doszkalających w zakresie technik badawczych.
Stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców jest dla mnie bardzo ważnym osiągnięciem, świadczącym o wysokiej jakości wyników prac prowadzonych przez zespół badawczy, którego jestem częścią. Otrzymanie tego stypendium będzie dla mnie dodatkowym impulsem do dalszego rozwoju mojej kariery naukowej, potwierdzającym, że wraz z zespołem badawczym zmierzamy w dobrą stronę. Jednakże, trzeba pamiętać, żeby nie spocząć na przysłowiowych laurach, ale jeszcze mocniej dążyć do osiągnięcia stawianych sobie celów, zwłaszcza rozwoju naukowego – mówi dr inż. Maciej Konopacki.