5 grudnia 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przy Placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie odbyła się uroczysta konferencja inaugurująca działalność Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych w Polsce. W wydarzeniu uczestniczył Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju ZUT, prof. Krzysztof Pietrusewicz.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości we współpracy z Departamentem Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Sieć EDIH, złożona obecnie z 136 ośrodków, została wyselekcjonowana przez Komisję Europejską w ramach Konkursu Programu „Europa Cyfrowa” pod nazwą „Initial Network of European Digital Innovation Hubs”. Spośród 25 polskich kandydatów, wyłonionych w preselekcji krajowej, Komisja Europejska wybrała 11 konsorcjów.
Kongres EDIH, pod hasłem „Szybsza droga do cyfryzacji przedsiębiorstw w Polsce”, był okazją do przedstawienia potencjału, który stanowią EDIH w kontekście wsparcia transformacji cyfrowej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wydarzenie szczególnie skierowane było do instytucji wspierających cyfryzację i otoczenia biznesu, przedsiębiorstw MŚP, konsorcjum EDIH oraz interesariuszy Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W ramach konferencji przeprowadzono serię wystąpień, prezentacji i paneli dyskusyjnych poruszających zagadnienia związane z cyfryzacją działalności gospodarczej.
Prof. Krzysztof Pietrusewicz jest od lat związany z powołaną w 2019 r. Platformą Przemysłu Przyszłości. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Platformą Przemysłu Przyszłości oraz kierownika projektu EDIH (HPC4Poland, którego liderem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe) w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie . Fundacja wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa we wdrażaniu technik cyfrowych, prowadzi Szkołę Lidera dla kadr kierowniczych oraz bierze czynny udział w projekcie EDIH, którego głównym partnerem jest ZUT.
Celem projektu jest wsparcie przedsiębiorstw w transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poczynając od bezpłatnego audytu ich gotowości cyfrowej, przez opracowanie strategii zmian, aż po jej wdrożenie. Posiadanie strategii transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa jest warunkiem uczestnictwa w wielu konkursach o dofinansowanie projektów w obszarze MIŚP.
fot. materiały prasowe organizatora konferencji