Informacje dla dziennikarzy

Inwestycja w przyszłość - pamięć o przeszłości. Modernizacja i renowacja budynku przy ul. Sikorskiego 37 26.06.2024 14:01

W odpowiedzi na wniosek pn. "Przebudowa budynku Wydziału Elektrycznego", decyzją Ministra Nauki, Wydział Elektryczny ZUT uzyskał dotację w wysokości 6 mln zł, dzięki której możliwe będzie dofinansowanie kompleksowej modernizacji zabytkowego budynku przy ul. Sikorskiego 37.

W trakcie kilkuletnich przygotowań do tej inwestycji, o całkowitej wartości przekraczającej 8 milionów złotych, część prac, obejmująca m.in. modernizację pomieszczeń w jednym ze skrzydeł na ostatnim piętrze, została już wykonana ze środków Wydziału. W efekcie realizacji projektu w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy przebudową objętych zostanie około 40 pomieszczeń, a także korytarze i sanitariaty; dokonana zostanie także modernizacja instalacji technicznych. W budynku przewidywane jest również utworzenie nowych laboratoriów z zakresu transformacji energetycznej, w tym energetyki prosumenckiej i wodorowej, a także doposażenie już istniejących m.in. laboratoriów środowiskowych i olejowych Katedry Wysokich Napięć i Elektroenergetyki. Planowane jest także odsłonięcie i renowacja stropu z zabytkowym sklepieniem łukowym w centralnej części najwyższego piętra budynku wraz z innymi pracami mającymi za celu odrestaurowanie historycznych elementów budynku, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Jeden z najciekawszych architektonicznie i najbardziej reprezentacyjnych budynków ZUT powstał w pierwszych latach XX wieku i przez ponad 120 lat swego istnienia służy nauce i nauczaniu. Pierwotnie mieściła się w nim Królewska Szkoła Budowy Maszyn (Königliche Höhere Maschinenbauschule); krótko po wojnie, już w 1946 r. stał się siedzibą szczecińskich inżynierów elektryków, kolejno Wydziału Elektrycznego Wyższej Szkoły Inżynierskiej, Politechniki Szczecińskiej i wreszcie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Nie jest ostatecznie ustalone nazwisko autora projektu architektonicznego budynku. Mimo, że gmach nie doznał szkód w czasie nalotów dywanowych prowadzonych przez RAF i USA Air Forces w 1944 r., obecny front budynku jest znacznie uproszczony. Część zdobień usunięto w latach 60tych – na szczęście, te które pozostały, wciąż robią wrażenie. Kolejną poważną renowację budynek przeszedł około 2009 roku gdy przeprowadzono remont klatki schodowej i korytarzy, dobudowano windę od podwórza oraz poddano konserwacji fasadę. Obecnie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz siedziba Wydziału Elektrycznego ZUT prezentuje się doskonale.

Szczegółowy opis historii oraz detali architektonicznych gmachu przy ul. Sikorskiego 37 dostępny jest w Encyklopedii Pomorza Zachodniego oraz na portalu Narodowego Instytutu Dziedzictwa zabytek.pl

Fot. Materiały prasowe Wydziału Elektrycznego ZUT