Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki podjął decyzję o przyznaniu 103 nagród dla badaczy i naukowców z całej Polski w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej oraz organizacyjnej.
Prof. dr hab. inż. Ryszard Buczkowski otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej. Laureat Zachodniopomorskiego Nobla w 2017 roku. Kierownik Katedry Mechaniki i Konstrukcji na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu ZUT. Autor podręcznika pt. „Rachunek wektorowy i tensorowy dla inżynierów”, który jest nowatorskim opracowaniem teorii rachunku wektorowego i tensorowego, przeznaczonym dla studentów kierunków technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem mechanicznych i budowlanych. Podręcznik napisany przez prof. Buczkowskiego jest niezwykle popularny wśród młodzieży akademickiej.
Prof. dr hab. inż. Zbigniew Czech otrzymał nagrodę za całokształt dorobku. Prof. Czech pracuje w Katedrze Technologii Chemicznej Organicznej i Materiałów Polimerowych na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Laureat Zachodniopomorskiego Nobla w 2009 roku za prace badawcze i aplikacyjne nad technologiami produkcji klejów samoprzylepnych. Autor lub współautor 141 publikacji. Kierował wieloma projektami krajowymi, zagranicznymi oraz zespołami badawczymi, realizując projekty finansowane w drodze konkursów. W 2020 i 2021 roku znalazł się na liście rankingowej TOP 2 proc. najlepiej cytowanych naukowców na świecie.
Nagrody zostały przyznane 19 lutego, w dniu święta polskich środowisk naukowych i akademickich. Z okazji Dnia Nauki Polskiej odbyła się uroczysta gala z udziałem ministra Przemysława Czarnka. Podczas uroczystości przedstawiono wszystkich laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagród Prezesa Rady Ministrów.
Fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki.