Studenci podziwiali winogrona przygotowane do zimowych zbiorów, z których produkuje się unikatowe wino lodowe (z zamarzniętych owoców). W zabytkowym budynku baniewickiej winiarni, zapoznali się z cyklem wytwarzania win oraz budową instalacji wykorzystywanych do ich produkcji.
W ramach wycieczki edukacyjnej pokazaliśmy naszym studentom jak można precyzyjnie sprawdzać parametry wina na każdym etapie jego produkcji oraz w jaki sposób harmonizuje się proporcję pomiędzy kwasowością, a słodkością produktu finalnego – powiedziała dr hab. inż. Agata Markowska – Szczupak z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
Przewodnikiem po winnicy była Katarzyna Kasicka – córka jednego z założycieli i współwłaściciela Winnicy Turnau, w której produkowane jest wino ze szczepów solaris, johanniter, risling, hibernal i seyval blanc.
Spotkanie zakończyło się degustacją win i serów regionalnych. Studenci mogli przekonać się, że wina wytwarzane w naszym województwie nie odbiegają jakością od tych z bardziej znanych regionów winiarskich i potrafią zaskoczyć swoim stylem i smakiem.
Stare łacińskie przysłowie mówi, że wino czyni człowieka szczerym i prawdomównym. Bez wątpienia pomaga również przełamać barierę językową o czym przekonali się wszyscy uczestnicy naszego spotkania – powiedziała dr hab. inż. Agata Markowska – Szczupak.
Winnica Turnau to pierwszy zachodniopomorski producent win z własnych, polskich upraw. Zbigniew Turnau, jeden z założycieli winnicy w Baniewicach jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej.