Naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT rozpoczęli pracę w dwóch międzynarodowych projektach w ramach Partnerstwa Sustainable Blue Economy Partnership (SBEP) ogłoszonego przez NCBR. Każdy z projektów otrzymał dofinansowanie w wysokości 957 500 zł (czyli 200 000 EUR); oba będą trwały 36 miesięcy.
Projekt BLUEBOOST, którym kieruje prof. dr hab. inż. Remigiusz Panicz wystartował 1 kwietnia; realizowany będzie we współpracy z polskim przedsiębiorstwem Water Science and Technology Institute - H2O SciTech (Polska) oraz 16 partnerami zagranicznymi z 7 krajów Europy i Ameryki Południowej: Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Projekt RE-BLUE pod kierownictwem prof. dra hab. inż. Mariusza Szymczaka rozpoczął się 1 czerwca w partnerstwie z 5 instytucjami ze Skandynawii.
Sustainable Blue Economy Partnership (SBEP) jest partnerstwem na rzecz zrównoważonej niebieskiej gospodarki w obszarze europejskich basenów morskich (Morze Śródziemne, Morze Czarne, Bałtyk i Morze Północne) oraz Oceanu Atlantyckiego realizowanym w ramach Programu Ramowego Badań i Innowacji Komisji Europejskiej „Horyzont Europa”. Tematyka konkursu to m.in.: planowanie i zarządzanie zasobami morskimi na poziomie lokalnym, rozwój infrastruktury wspierającej niebieską gospodarkę, produkcja neutralnej klimatycznie żywności i paszy w oparciu o zasoby mórz oraz modyfikacja tej produkcji pod kątem większej efektywności i z poszanowaniem środowiska naturalnego, a także zastosowanie najnowszej technologii do monitorowania i przewidywania zmian w ekosystemach mórz i oceanów czyli Digital Twins of the Ocean (DTOs).
Partnerstwo SBE ma na celu przyspieszenie potrzebnej transformacji w kierunku neutralnej dla klimatu, zrównoważonej, produktywnej i konkurencyjnej niebieskiej gospodarki do 2030 r., jednocześnie tworząc i wspierając warunki dla zrównoważonego oceanu dla ludzi do 2050 r., poprzez projektowanie, kierowanie, wspieranie sprawiedliwego i sprzyjającego włączeniu społecznemu przejścia do odnawialnej, odpornej i zrównoważonej niebieskiej gospodarki.
Fot. Materiały prasowe WNoŻiR ZUT