Informacje dla dziennikarzy

Doktorat honoris causa dla professor Judit Evy Puskas z The Ohio State University 30.10.2023 09:52

Uprzejmie informujemy, że w dniu 17 listopada 2023 r. o godz. 12:00 w Auli Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii odbędzie się uroczyste nadanie godności Doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Pani prof. dr Judit E. Puskas.

Profesor Puskas jest uznanym międzynarodowym autorytetem i twórcą szkoły naukowej elastomerów termoplastycznych i kauczuków, współautorką pionierskich prac nad produkcją pierwszego termoplastycznego elastomeru z poliizobutylenu, który może być polimeryzowany tylko przez polimeryzację karbokationową i jedyną kobietą wśród wybitnych naukowców, która otrzymała Złoty Medal Charlesa Goodyeara, najwyższą nagrodę przyznawaną przez Rubber Division of the American Chemical Society od 1941 roku. Wynaleziony przez nią kopolimer blokowy jest stosowany jako powłoka w ratujących życie stentach naczyń krwionośnych (wszczepionych ponad 10 milionom pacjentów na całym świecie). Za te i inne życiowe osiągnięcia Profesor Puskas została wybrana na członka Narodowej Akademii Inżynierów Stanów Zjednoczonych Ameryki - Rocznik 2023.

Profesor Puskas urodziła się w Budapeszcie, na Węgrzech, gdzie w 1977 r. ukończyła Politechnikę Budapeszteńską w zakresie inżynierii polimerów. Posiada również tytuł doktora w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych i gumy nadany przez Węgierską Akademię Nauk. Profesor Puskas po raz pierwszy odwiedziła Stany Zjednoczone w 1980 roku, gdzie w zespole  prof. Josepha P. Kennedy`ego rozpoczęła prace nad kontrolowaną polimeryzacją karbokationową.

W 1989 r. profesor Puskas przeprowadziła się do Kanady, gdzie rozpoczęła pracę w przemyśle, w Polysar Rubber Co. Po kilku latach pracy w przemyśle, profesor Puskas otrzymała propozycję pracy na University of Western Ontario w London w Kanadzie, gdzie w 1996 roku objęła stanowisko profesora. W tym czasie rozwinęła jeszcze silniejszą współpracę z przemysłem i, za namową profesora Kennedy'ego, powróciła na Uniwersytet w Akron w 2004 roku. To właśnie tutaj, kontynuowała prace nad termoplastycznymi elastomerami typu poli (styren-izobutylen-styren)(w skrócie SIBS), które zostały zatwierdzone przez FDA i wprowadzone na rynek jako powłoka na stentach naczyń krwionośnych uwalniających lek.

Innym ważnym osiągnięciem prof. Puskas jest opracowanie metody funkcjonalizacji polimerów z wykorzystaniem katalizy enzymatycznej jako nośników związków diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu nowotworów. Kolejnym obszarem badań było opracowanie bezpiecznych implantów piersi o właściwościach przeciwnowotworowych i diagnostycznych, za co w 2012 r. otrzymała nagrodę GE Healthymagination Breast Cancer Challenge Award.

Obecnie Pani Profesor prowadzi te i inne działania badawcze na Uniwersytecie Stanowym Ohio, gdzie przeniosła się w 2019 roku. Elastyczne maseczki chirurgiczne z nanowłókien opracowane przez profesor Puskas są na etapie produkcji i testowania prototypów. Profesor Puskas pracuje również nad uruchomieniem krajowej produkcji kauczuku naturalnego z wykorzystaniem upraw mniszka lekarskiego.

Profesor Puskas opublikowała wyniki swoich badań w ponad 400 publikacjach i 35 przyznanych patentach. Jest autorką lub redaktorką 22 książek i rozdziałów dotyczących kauczuków, elastomerów termoplastycznych i syntezy katalizowanej enzymatycznie. Wypromowała 25 doktorów i 23 magistrów, a 35 stażystów (post-doc) doskonaliło swój warsztat badawczy pod Jej kierownictwem, z których 3 uzyskało profesurę. Prof. Puskas aktywnie uczestniczyła w kierowaniu/realizacji ponad 50 grantów finansowanych przez różne instytucje w Kanadzie, USA i w Europie. Wśród tych grantów znalazły się trzy projekty, w których aktywnie uczestniczyło 7 pracowników i doktorantów naszej Uczelni. Działalność publikacyjna Pani Profesor zaowocowała zaproszeniem jej do zasiadania w radach redakcyjnych takich czasopism jak European Polymer Journal oraz Wiley - Interdisciplinary Reviews WIRE.

Profesor Puskas od ponad dwudziestu lat współpracuje naukowo z obecną Katedrą Inżynierii Polimerów i Biomateriałów (dawnym Instytutem Polimerów) naszej Uczelni.

Fot. Archiwum prywatne prof. Puskas