Informacje dla dziennikarzy

„Biotechnologia przyszłości: ścieżki rozwoju z Horyzontem Europa” – konferencja w RCIiTT 22.10.2024 12:09

22 października 2024 r. w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii miała miejsce konferencja pt. „Biotechnologia przyszłości: ścieżki rozwoju z Horyzontem Europa” organizowana przez Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia. Udział w konferencji wzięli m.in. przedstawiciele przedsiębiorstw, jednostek publicznych, organizacji non-profit  i świata nauki zainteresowani Horyzontem Europa, największym w historii Unii Europejskiej programem w zakresie badań naukowych i innowacji.

Otwierając konferencję rektor ZUT w Szczecinie, prof. Arkadiusz Terman podkreślił, że biotechnologia jest mu szczególnie bliska, ponieważ jest pracownikiem Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.

 –  Ponad 20 lat temu byłem gospodarzem (…) konferencji, która nosiła nazwę „Biotechnologia szanse i zagrożenia” i, szanowni państwo, minęło 20 lat – dzisiaj już nie rozmawiacie o szansach, o zagrożeniach tylko o przyszłości, bo biotechnologia to przyszłość, biotechnologia jest bardzo ważna. Jest to rozwijająca się dziedzina nauki, która jest w naszym życiu praktycznie wszędzie – dodał prof. Terman.

Celem organizatorów było przede wszystkim przekazanie praktycznych wskazówek ułatwiających udział w programie. Wśród prelegentów obecni byli eksperci KPK oraz naukowcy, przede wszystkim z ZUT w Szczecinie, zaproszeni do udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym wyzwań i kierunków rozwoju biotechnologii. Zespoły badawcze na ZUT realizują szereg inicjatyw naukowych finansowanych ze środków PR UE Horyzont Europa, m.in. w zakresie rybołówstwa i blue economy, innowacyjnych zastosowań materiałów polimerowych czy alternatywnych magazynów energii.

Wydarzenie zwieńczyło trwającą od marca kampanię „Regiony na Horyzoncie”. Złożyły się na nią szkolenia, warsztaty oraz konferencje stacjonarne i online organizowane w miastach wszystkich sześciu makroregionów. Celem kampanii była prezentacja oferty wsparcia świadczonego w regionach przez Horyzontalne Punkty Kontaktowe oraz zwiększanie udziału polskich podmiotów w Programie Ramowym Horyzont Europa.

Dział Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK), funkcjonujący w strukturze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wspiera uczestnictwo polskich jednostek naukowych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów w zakresie badań i innowacji w Programie Ramowym Unii Europejskiej Horyzont Europa. Sieć Horyzontalnych Punktów Kontaktowych propaguje działalność KPK w sześciu makroregionach Polski.

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia prowadzi działalność na obszarze województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Warto podkreślić, że w tym makroregionie realizowanych jest obecnie ok. 150 projektów za prawie 60 mln euro.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT