W roku akademickim 1992/1993, przy wsparciu finansowym z programu Tempus i merytorycznym uczelni partnerskich z Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej uruchomiono na kierunku budownictwo nową specjalność ECEM – European Civil Engineering Management, powszechnie znaną jako Inżynier Europejski.
Od tego czasu studenci Inżyniera Europejskiego korzystali z programów wspomagających mobilność akademicką: Tempus, Socrates/Erasmus (lata 1999/2000 – 2006/2007), LLP – Erasmus (lata 2007/2008 – 2013/2014) a od roku 2014/2015 Erasmus+. W założeniu programowym studenci mogli realizować część kształcenia (jeden lub dwa semestry studiów) w uczelniach partnerskich oraz semestralnych praktyk zawodowych za granicą w firmach budowlanych lub biurach projektowych.
Bez wątpienia, Inżynier Europejski to specjalność studiów, która znakomicie wpisuje się w działalność Uczelni w obszarze umiędzynarodowienia i mobilności akademickiej. Korzystając z finansowego wsparcia programów UE ponad 400 studentów OiZwB-IE odbyło część studiów za granicą (Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Szwecja, Finlandia, Dania, Węgry, Irlandia).
Dowodem na zasadność uruchomienia ECEM na WBiA oraz na celowość prowadzenia części kształcenia w uczelniach partnerskich są kariery zawodowe absolwentów. Pobyt na studiach i praktyki zagraniczne, oprócz rozwinięcia kompetencji zawodowych, umożliwiły osiągnięcie celów programów UE w postaci pełniejszej integracji polskich studentów i absolwentów w społeczności zjednoczonej Europy.
Warto nadmienić, że absolwenci tej specjalności z powodzeniem kontynuowali studia magisterskie w Politechnice Szczecińskiej, potem Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie a wielu z nich na uczelniach Europy Zachodniej, w tym prestiżowych (Delft, Aarhus, DTU, Edynburg, Wageningen). Niektórzy uzyskali stopień naukowy doktora.
Programy UE umożliwiły wymianę akademicką nauczycieli i szkolenie pracowników administracji WBiA w uczelniach partnerskich, i tym samym pełniejsze i lepsze wykorzystanie możliwości goszczenia na część studiów studentów zagranicznych. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost przyjeżdżających studentów w ramach programu Erasmus+ z takich krajów, jak: Hiszpania, Turcja, Portugalia, Niemcy, Holandia, Węgry, Czechy, Finlandia. W dużej części studenci są dołączani do grup Inżyniera Europejskiego (semestry 5 i 6), gdzie zajęcia odbywają się w języku angielskim.
Obecnie sieć uczelni europejskich utworzonej grupy ECEM obejmuje 13 szkół wyższych.
Zapraszam do odnotowania wydarzeń jubileuszowych.